Parafia Prawosławna p.w. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Hajnówce została erygowana na podstawie Dekretu śp. Jego Eminencji Metropolity Bazylego z dnia 30 kwietnia 1996r.
![]() |
W granicach nowej parafii znalazła się również kaplica p.w. Wszystkich Świętych. To właśnie ona stała się zalążkiem nowej parafii, wokół której skupiło się życie duchowe przez kilka następnych lat.
Dekret śp. Metropolity Bazylego wszedł w życie od 1 maja 1996 r., ale przygotowania zaczęły się o wiele wcześniej. Już w roku 1993 na mocy decyzji spółdzielni Mieszkaniowej został przekazany parafii św. Trójcy plac wraz z budynkiem zwanym „czworakiem” o powierzchni 1500 m2 przy ul. Reja.
23 maja 1993 r. został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowej świątyni przez Metropolitę Bazylego w obecności duchowieństwa (jeszcze wtedy jednej hajnowskiej parafii) i wiernych miasta. Do pomocy śp. ks. Mitratowi A. Dziewiatowskiemu został przydzielony ks. Leonid Szeszko – wówczas wikariusz parafii Św. Trójcy. Zadaniem ks. Leonida Szeszko było przygotowanie placu pod budowę nowej Cerkwi, uzyskanie pozwoleń i nadzór nad pracami. W 1995 r. powołano Komitet Budowy Cerkwi, przewodniczącym którego został inż. Jan Suchodoła. Celem komitetu budowy było pozyskiwanie środków finansowych i podjęcie ważnych decyzji w sprawach budowy.
W roku 1995 w cmentarnej cerkiewce odbyło się pierwsze nocne Paschalne nabożeństwo. Z uwagi na to, że mała Cerkiew cmentarna nie mogła pomieścić wiernych, w latach 1995 -1998 rozbudowano ją przy wydatnej pomocy ówczesnego starosty hajnowskiego Władysława Zina.
Wraz z powołaniem parafii prace przy budowie cerkwi nabierały tempa. Kierownikiem budowy został śp. inżynier Mikołaj Nikołajuk, a wykonawcą brygada śp. Aleksandra Sadowskiego, przy pomocy miejscowych murarzy. Od początku budowy bardzo dużo pracy włożyli parafianie nowopowstałej parafii oraz pozostali mieszkańcy Hajnówki na tzw. „czynach”. To oni przychodzili do prac ziemnych, przygotowywali żerdzie na rusztowania, deski itd.
W latach 1995 – 1999 ukończono stawianie murów Cerkwi i pokryto dach blachą miedzianą. Kolejnym wydarzeniem w życiu nowej parafii była data 6 czerwca 1999 r., czyli wyświęcenie 5-ciu dużych i 16-tu małych krzyży. W tym dniu wśród lasu rusztowań w Cerkwi odbyła się pierwsza Św. Liturgia celebrowana przez Jego Eminencję Metropolitę Warszawskiego i całej Polski Sawę. Uroczystość ta zgromadziła rzeszę wiernych z Hajnówki i okolic, była wielką radością duchową dla darczyńców i budowniczych. W przeddzień święta patrona parafii w 1999 r. zostały zawieszone 4 piękne dzwony których głos wzywał parafian na świąteczne nabożeństwa.
W latach 1999-2010 trwały intensywne prace wykończeniowe wewnątrz świątyni: wykonano instalacje elektryczną, tynki, wstawiono okna, drzwi, ogrzewanie podłogowe oraz posadzkę.
Od dnia 04.12.2001 r., czyli od święta Wprowadzenia do świątyni Marii Panny rozpoczęło się codzienne odprawianie nabożeństw w nowej cerkwi. Prace przy ikonostasie z mozaiki w górnej świątyni wykonywał Mikołaj Kundel z Rówego na Ukrainie wraz ze współpracownikami. Polichromię wewnątrz świątyni wykonali ikonopiscy z Ukrainy na czele z Włodzimierzem Tieliczko z Doniecka.
Dane techniczne cerkwi:
wysokość z kopułą i krzyżem | 36,5 m |
wysokość wewnątrz cerkwi | 28,7 m |
długość | 26 m |
szerokość | 28 m |
ogólna kubatura cerkwi | 460 m3 |
ogółem powierzchni użytkowej | 520 m2 |